jazda-w-gorach-zima

Jazda w górach nawet w okresie poza zimowym nie należy do łatwych. Przekonałam się o tym we wrześniu, kiedy to wyskoczyliśmy na kilkudniowy urlop do Zakopanego. Teraz, gdy górskie drogi są pokryte warstwą śniegu jazda jest sporym wyzwaniem. Jak bezpiecznie jeździć w trudnych warunkach? Jak przygotować samochód na wakacje zimowe?

„Must have” przed wyjazdem w góry

Każdy kto był choć raz w górach wie, że warunki pogodowe zmieniają się tam błyskawicznie. Przed wyjazdem należy zatem się dobrze przygotować – siebie i samochód.

 • Zatankuj samochód pod sam korek

Pamiętaj, że zużycie paliwa w okresie zimowym jest znacznie wyższe. Lepiej zatankować pod sam korek – nigdy nie wiadomo co nas może spotkać. Utknięcie w zaspie, szczególnie na jakieś bocznej drodze może nas unieruchomić nawet na kilka godzin. Wówczas włączony silnik zapewni nam komfortową temperaturę w kabinie. Samochód na biegu jałowym spala około 1,5 l paliwa na godzinę.

 • Zabierz przekąski i termos

Warto wziąć ze sobą jakieś energetyczne przekąski i termos z ciepłym napojem.

 • Pamiętaj o apteczce

Bez apteczki nigdzie się nie ruszaj! Oprócz podstawowych środków opatrunkowych pamiętaj o jednorazowych rękawiczkach, dużej chuście trójkątnej oraz kocu termicznym.

 • Pamiętaj o kablach rozruchowych

Na wyposażeniu samochodu powinny się znaleźć także kable rozruchowe. Szczególnie zimą nie jest trudno o rozładowanie akumulatora.

Jak jeździć w górach?

jazda-w-gorach-zima

Pokonując górskie wzniesienia należy znacznie ograniczyć prędkość. Warto korzystać z tzw. hamowania silnikiem, czyli jazdy polegającej na niskim przełożeniu skrzynki biegów. Zjeżdżając z wzniesienia wystarczy przeważnie jechać bez gazu i na tym samym biegu, który używaliśmy podczas wjechania na wzniesienie. Pamiętajmy, że częste używanie hamulców może spowodować przegrzanie całego układu hamulcowego i tym samym ograniczyć jego skuteczność.  „Wdrapując się” na wzniesienie wrzucajmy bieg, który umożliwi nam jego pokonanie. Przeważnie jest to trzeci, drugi bieg. Czy to wjeżdżając na wzniesienie czy zjeżdżając należy trzymać odpowiedni dystans od innych pojazdów. Jeśli wjeżdżamy w ciasny i ślepy zakręt zatrąbmy krótko – to zasygnalizuje naszą obecność kierowcom z przeciwka. Tu należy pamiętaj o trzymaniu się prawej krawędzi jezdni i unikania tzw. ścinania lewych zakrętów.

krecepotomamrece.pl

 

4 Responses to Technika jazdy samochodem w górach. Jak jeździć zimą?

 1. Robi77 pisze:

  Bardzo praktyczny wpis. Ja w lutym po raz pierwszy wybieram się autem w góry. Napewno skorzystam z wskazówek.

 2. Pompowtrysk pisze:

  Cenne uwagi tutaj zawarłeś. Super :)

 3. adam pisze:

  Ciekawe info, ja akurat kończyłem kurs niedawno w warszawskim moto start i liznąłem trochę jazdy zimą po lodzie i śniegu, w trudnych warunkach, egzamin zdałem też podczas śnieżycy, myślę że to zaprocentuje w przyszłości

 4. pawlik pisze:

  A ja dodam od siebie tyle, że wskazówki wskazówkami – fajnie, jak ktoś się do nich zastosuje. Nie zapominajmy jednak o doświadczeniu i opanowaniu za kółkiem – to zdobywa się z czasem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *