kiedy wymienić opony na letnie?

Dziś ruszamy z cyklem porady motoryzacyjne. Czy zmienić już opony na lato? Na to ostatnio często zadawane pytanie przez moich znajomych odpowiadam cytując znane przysłowia „w marcu jak w garcu”, „kwiecień plecie, bo przeplata, trochę zimy trochę lata”. Te ludowe porzekadła idealnie tłumaczą, dlaczego z wymianą opon nie warto się spieszyć.

Tak wiem, że termometr za oknem pokazuje w cieniu już nierzadko 10 stopni na plusie. Słoneczna aura kusi wielu kierowców, aby udać się w kierunku wulkanizacji. Pośpiech absolutnie zbędny. Zima z pewnością jeszcze o sobie przypomni… ba jeszcze przecież trwa!

Warto wiedzieć, że na letnie opony źle wpływa temperatura poniżej +7 stopni. Pamiętaj, że marcu, kwietniu, czy nawet w maju temperatura nad ranem czy w nocy często jest bliska zera czy nawet ujemna. Dlatego też wymian opon teraz opłaca się jedynie tym kierowcom, którzy ruszają tylko…  w krótką trasę w południe. Udaj się, zatem do wulkanizacji później niż wcześniej, tzn. jak wiosna przyjdzie już na dobre. Unikniesz nie tylko kolejek, ale i zwiększysz swoje bezpieczeństwo. Oczywiście nie wolno przesadzać – zimówki w wysokich temperaturach szybko się zużywają. Według mnie optymalnie wymianę opon (jeśli aura nie zaskoczy) należy zrobić pod koniec kwietnia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *